Фото: М. Ердељи

У Српском народном позоришту нас током децембра очекују две премијере: опера „Ђани Скики“, која је заказана за 11. децембар и драма „Незаборавак, поточница, змијске очи“, која ће се играти 16. децембра. Карте су у продаји на билетарници Српског народног позоришта и онлајн.

Комична опере у једном чину „Ђани Скики“ дело је италијанског композитора Ђакома Пучинија, а инспирацију за либрето Форцано је пронашао у Дантеовом „Паклу“. Редитељ Александар Николић истиче да ово није само комедија о наследству, већ студија људске природе када је суочена са питањем моћи и припадности.

„Фирентинска породична кућа постаје арена сукоба између традиције и иновације, између ‘правих’ и ‘оних других’. Скики, долазећи са маргина, показује како се правила игре мењају када се у рукама маргинализованих нађе контрола. У свету лицемерја и лажних осећања, он постаје јунак из сенке, онај који користи памет, а не привилегију, да победи“, каже редитељ Николић.

„Ђани Скики“ се премијерно изводи 11. децембра, на сцени Јован Ђорђевић, с почетком у 19 часова, док су репризе заказане за 12. и 14. децембар.

Драма Мине Петрић, у режији Таре Митровић, премијерно 16. децембра

Драма Мине Петрић „Незаборавак, поточница, змијске очи“ извешће се пред новосадском публиком у понедељак, 16. децембра, на Камерној сцени. На сцени ћемо гледати Александру Плескоњић, Соњу Дамјановић и Алису Лацко које ће отворити питања о комплексној динамици женских односа, генерацијским перспективама, одговорности и бежању од бола, али и бројним другим, увек актуелним феноменима.

Редитељка Тара Митровић каже да је главно питање које се кроз овај комад провлачи – зашто смо према најближима најсуровији.

„Да ли постоји право на неуспешно родитељство? Да ли се лоше родитељство прашта? И колико оно кошта? У доба некомуникације, дехуманизације, анксиозности, епидемије усамљености и све учесталије појаве рака, деменције и других хроничних болести, Мина Петрић скреће пажњу на суштинска питања којима би се ургентно требало позабавити – како на индивидуалном нивоу, тако и – у позоришту, не бисмо ли евентуално предупредиле и предупредили проблеме њених ликова“, каже редитељка.

У ауторском тиму су, поред редитељке, и драматург Ђорђе Косић, сценографкиња Марија Калабић, костимографкиња Сенка Раносављевић, композиторка Дуња Црњански, као и дизајнер светла Филип Јовић, дизајнер звука Небојша Радовановић и Марија Миленковић, која је задужена за сценски покрет.

Након премијерног извођења, публика ће представу моћи да погледа већ у уторак, 17. децембра.

Фото: Н. Карлић